Iz povijesti Brloga na Kupi
Brlog se prvi put spominje u drugoj polovici 16. stoljeća. Nikola Zrinski Sigetski imao je za ženu kneginju Katarinu Frankopan te je sklopivši ugovor o nasljeđivanju 1544. sa svojim šurjakom Stjepanom Frankopanom, koji nije imao vlastitih potomaka, postao je vlasnikom brloškoga vlastelinstva.
Nakon sloma Zrinsko-frankopanske urote zauzeo je, po nalogu kralja Leopolda I., 4. travnja 1670. karlovački general Ivan Herbert Herberstein sva zrinsko-frankopanska imanja u okolici Karlovca pa tako i Brlog-grada.
Stari grad Brlog još je 1893. bio čitav. Bio je izgrađen kao jednokatna građevina u obliku nepravilna devetorokuta koji je zatvarao prostrano dvorište. Imao je dvoja vrata na južnoj i istočnoj strani. Oko grada bile su poredane gospodarske zgrade i posađeno drveće koje je svjedočilo o gospodarskom perivoju. Grad je bio opasan nasipima i zidovima. Podno grada na Kupi bili su gradski mlin i pilana.
Izvori
- Radoslav Lopašić, Oko Kupe i Korane, Zagreb, Naklada Matice hrvatske, 1895.
Kako stići do Brloga na Kupi
Iz Ozlja se vozimo cestom prema Kamanju. Cesta prati željezničku prugu prema Metliki u Sloveniji i rijeku Kupu. Na izlasku iz Kamanja, gdje počinje Orljakovo, s desne strane nalazi se tvornica Pletix. Straga, s njezine lijeve strane skrenemo lijevo u slijepu ulicu na čijem je kraju kuća koja je nadograđena na temeljima Brlog-grada. Vidljivi su neznatni ostatci staroga kamenog zida. U blizini su gospodarski objekti čiji kameni zidovi daju naslutiti da su pripadali Brlog-gradu. S mjesta gdje se nalaze ostatci Brlog-grada pruža se pogled preko željezničke pruge i Kupe na razbacane brežuljke Slovenije.
U Kamanje se može stići i s druge strane iz Karlovca, Netretića, Ribnika odakle je udaljenost 25 km.
Koordinate: 45.638360, 15.381842
Galerija fotografija
- Lijevo od tvornice Pletix puteljak vodi do preoblikovanog Brlog-grada na Kupi.
- Prolazimo pored zidova čija nas kamena struktura potiče na pomisao da se radi o starijoj građevini, vjerojatno pomoćnom objektu starog Brlog-grada.
- Ulazna vrata s polukružnim lukom i kameni blokovi na kutovima objekta stvaraju dojam da se radi o preoblikovanoj pomoćnoj zgradi uz nekadašnji Brlog-grad.
- Mještani su iskoristili dijelove zidova Brlog-grada i na njima nadozidali svoj stambeni prostor. Snimljeno u travnju 2015.
- I sa sjeverne strane građevine vidljivi su dijelovi zida Brlog-grada.
- Ostatci zidova Brlog-grada prepoznatljivi su i u zidu koji služi kao ograda.
- Rijeka Kupa, koja predstavlja državnu granicu sa Slovenijom, teče nešto niže od željezničke pruge i u neposrednoj je blizini Brlog grada.
- Brlog na Kupi, snimak Radoslava Lopašića iz 1895.
Interaktivna karta
Topografska karta
izvor arkod.hr
Ostavite komentar