Iz povijesti Crikvenice
Knez Nikola IV. Frankopan bio je vrlo pobožan. Kad se 1412. godine vratio s hodočašća po Svetoj Zemlji, kao vlasnik vinodolskog prostora, obnovio je srednjovjekovnu crkvu sv. Marije. U svome je gradu Modrušu 14. kolovoza 1412. potpisao darovnicu kojom je omogućio gradnju samostana za redovnike Sv. Pavla Pustinjaka na ušću rječice Dubračine u more. U tome dokumentu prvi je put bilo spomenuto ime Crikvenica, stoga se taj dan smatra danom njezina utemeljenja. Vjeruje se da je Crikvenica dobila ime upravo po toj crikvi. Crikvenica je služila kao luka frankopanskom kaštelu Grižane.
Nedaleko od Grižana rodio se 1489. Julije Klović, najveći svjetski slikar minijaturist, koji je svoju prvu naobrazbu stekao kod crikveničkih pavlina. Taj je pavlinski samostan, nažalost, bio ukinut 1786.
U novije je vrijeme u tome crikveničkom povijesnom zdanju uređen Hotel Kaštel.
Svake se godine 14. kolovoza slavi Dan Crikvenice, a to je i uvod u crkveni blagdan Vele Gospoje, kako svoju zaštitnicu nazivaju stanovnici Crikvenice.
Izvori
- Hrvatska: Turistički vodič, glavni urednik Josip Bilić, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998., str. 65.
- Hrvatski biografski leksikon, 4. sv., glavni urednik Trpimir Macan, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998.
- Hrvatska enciklopedija, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 2000., 2. sv.
- https://sites.google.com/
- https://hr.wikipedia.org/
Kako stići do Crikvenice
Crikvenica je grad i luka u Vinodolskom primorju udaljena 37 km jugoistočno od Rijeke.
Zgradu nekadašnjeg pavlinskog samostana nije teško pronaći. Nedaleko od središta grada, prema jugu, na mjestu gdje rječica Dubračina utječe u more, s njezine lijeve strane nalazi se Hotel Kaštel. To je zgrada što ju je Nikola IV. Frankopan nekada izgradio i darovao pavlinima.
Galerija fotografija
- Pavlinski samostan, što ga je Nikola IV. Frankopan izgradio u 15. st. uz crkvu Blažene Djevice Marije na ušću rijeke Dobračine, postao je jezgra budućega naselja Crikvenica.
- Nekadašnji pavlinski samostan u Crikvenici danas ima hotelijersko-turističku namjenu.
- Očuvani zid pavlinskog samostana u Crikvenici.
- Ploča na zidu pavlinskoga samostana u Crikvenici spominje dobrotvora kneza Martina Frankopana.
- Slika Julija Klovića na zidu podsjeća na njegovo obrazovanje u crikveničkom pavlinskom samostanu.
- Julije Klović rodio se u Grižanama nedaleko od Crikvenice.
- Snimak potpisa minijaturista Julija Klovića u prostoru Hotela Kaštel u Crikvenici.
- Dvorište nekadašnjeg pavlinskog samostana u Crikvenici.
- Dvorište nekadašnjeg pavlinskog samostana u Crikvenici.
- Unutrašnjost crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Crikvenici.
- Unutrašnjost crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Crikvenici.
- Stari most preko rijeke Dubračine u Crikvenici.
- Crikvenica je dobila naziv po crkvi – crikvi sv. Marije.
- Pavlinski samostan s crkvom sv. Marije bio je izgrađen uz lijevu obalu rijeke Dubračine.
- Pavlinski most u Crikvenici izgrađen je 1938. po nacrtu inženjera Milivoja Frkovića.
Korisan članak ali grad Crikvenica je puno više nego što ste napsiali ;=) Ja ju zaista volim jer je predivna turistička destinacija sa jako puno privatnio smještaja i apartmana. Puno korisnih tekstova pročitala sam na Apartmani Crikvenica http://www.apartmani-crikvenica.com , povjest i kultura grada Crikvenice je zaista fantastična, kao što rekoh pronuda privatnihz apartmana u Crikvenici zaista je bogata, plaže i pješčane plaže idealne za obitelji sa malom djecom. Svakako prepoučujum grad Crikvenicu kao jednu idelanu destinaciju na Kvarneru za ljetovanje i odmor. Općenito Hrvatska ima jako puno lijepih gradova u kojima možete ljetovati, ali ne tako predivnih kao što su na Kvarneru.