Iz povijesti Crikvenice

Knez Nikola IV. Frankopan bio je vrlo pobožan. Kad se 1412. godine vratio s hodočašća po Svetoj Zemlji, kao vlasnik vinodolskog prostora, obnovio je srednjovjekovnu crkvu sv. Marije. U  svome je gradu Modrušu 14. kolovoza 1412. potpisao darovnicu kojom je omogućio gradnju samostana za redovnike Sv. Pavla Pustinjaka na ušću rječice Dubračine u more. U tome dokumentu prvi je put bilo spomenuto ime Crikvenica, stoga se taj dan smatra danom njezina utemeljenja. Vjeruje se da je Crikvenica dobila ime upravo po toj crikvi. Crikvenica je služila kao luka frankopanskom kaštelu Grižane.

Nedaleko od Grižana rodio se 1489. Julije Klović, najveći svjetski slikar minijaturist, koji je svoju prvu naobrazbu stekao kod crikveničkih pavlina. Taj je pavlinski samostan, nažalost, bio ukinut 1786.

U novije je vrijeme u tome crikveničkom povijesnom zdanju uređen Hotel Kaštel.

Svake se godine 14. kolovoza slavi Dan Crikvenice, a to je i uvod u crkveni blagdan Vele Gospoje, kako svoju zaštitnicu nazivaju stanovnici Crikvenice.

Izvori

  • Hrvatska: Turistički vodič, glavni urednik Josip Bilić, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998., str. 65.
  • Hrvatski biografski leksikon, 4. sv., glavni urednik Trpimir Macan, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998.
  • Hrvatska enciklopedija, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 2000., 2. sv.
  • https://sites.google.com/
  • https://hr.wikipedia.org/

Kako stići do Crikvenice

Crikvenica je grad i luka u Vinodolskom primorju udaljena 37 km jugoistočno od Rijeke.

Zgradu nekadašnjeg pavlinskog samostana nije teško pronaći. Nedaleko od središta grada, prema jugu, na mjestu gdje rječica Dubračina utječe u more, s njezine lijeve strane nalazi se Hotel Kaštel. To je zgrada što ju je Nikola IV. Frankopan nekada izgradio i darovao pavlinima.

Galerija fotografija

 

Interaktivna karta

Topografska karta

Crikvenica

izvor arkod.hr