Iz povijesti Kosinjskog Bakovca

Kosinj, koji se prvi put spominje 1461., u prošlosti je pripadao knezovima Krčkim Frankopanima.

U Kosinjskom Bakovcu nalazi se crkva sv. Vida. Iznad njezinih ulaznih vrata stoji, na kamenoj ploči uklesan, naknadno umetnut i naopako okrenut, grb Anža Frankopana te glagoljički tekst:

“1517. miseca ijuna dan 19, va vrime vzveličenoga i zmožnoga gospodina kneza Anža (Frankopana) krčkoga, senjskoga, modruškoga i pročaja i va vrime plemenitoga i počtovanoga čovika Ivana Martinuševića, ki biše otomu slugom.”

Izgleda da je ploča premještena iz obližnjeg frankopanskog grada Ribnika u Kosinjskoj dolini, gdje je najvjerojatnije bila smještena glagoljska tiskara, u uvjetima gospodarskog prosperiteta, prije Krbavske bitke 1493. U ono je doba u Kosinju postojalo sedam crkava i djelovao je pavlinski samostan, a Anž Frankopan je financirao rad kosinjske tiskare.

Pretpostavlja se, ali se sa sigurnošću ne može tvrditi, kako je u Kosinju tiskana prva hrvatska glagoljska knjiga, jer u njezinu kolofonu nema bilješke o mjestu tiskanja.

Ipak, sigurno je da je „Misal po zakonu rimskoga dvora“ prva hrvatska tiskana knjiga. Tiskana je 22. veljače 1483., dvadeset i osam godina nakon, prve knjige u svijetu tiskane pomičnim slovima 1455., Gutenbergove Biblije.

Procjenjuje se da je hrvatski prvotisak „Misal po zakonu rimskoga dvora„ tiskan u dvjestotinjak primjeraka. Primjerak Misala iz 1483. čuva se u Samostanu franjevaca trećoredaca glagoljaša na Ksaveru u Zagrebu.

Druga hrvatska tiskana knjiga, tiskana u Kosinju 1491., jest Brevijar po zakonu rimskoga dvora, poznatiji kao Kosinjski brevijar, čiji se jedini primjerak čuva u Nacionalnoj knjižnici sv. Marka u Veneciji.

Kosinj je za turskih provala 1522. i 1525. bio razoren i opustošen te se hrvatsko stanovništvo postupno raselilo iz toga područja.

Misal po zakonu rimskoga dvora iz 1483. može se pregledati u digitaliziranom obliku na linku: http://dk.nsk.hr

Izvori

Kako stići do Kosinjskog Bakovca

U Kosinjski Bakovac možemo se uputiti iz smjera Otočca.

Uz glavnu cestu od Otočca prema Gospiću stoji putokaz za skretanje ka Kosinju.

Nekoliko kilometara nakon Ličkoga Lešća uz autobusnu stanicu bit će ploča s glagoljičkim natpisom Kosinj. Tu je putokaz da upravo tamo treba skrenuti desno za Kosinj, na usku asfaltiranu cestu koja se naglo spušta s glavne prometnice. Postoji i drugo skretanje za Kosinj, ali je ono bliže Gospiću.

Kosinjski Bakovac nalazi se u Kosinjskoj dolini, udaljen je od glavne prometnice za Gospić oko 18 km. Cesta je do njega asfaltirana, ali uska. Proći ćemo kroz mjesto Studenci, Krš, prijeći ćemo Kosinjski most preko rijeke Like, proći kroz Gornji Kosinj i nastaviti ravno do Kosinjskog Bakovca. Tamo ćemo, kod posljednjih kuća u naselju, s lijeve strane uz cestu naići na kapelicu sv. Vida.

S obzirom na to da je crkvica bila zaključana, obratili smo se za pomoć gospođi Mariji Pleši, koja drži lokalni kafić, te nam je otključavši crkvicu omogućila pogledati je iznutra, na čemu joj zahvaljujemo.

Koordinate: 44.711124, 15.210596

Galerija fotografija

 

Interaktivna karta

Topografska karta

Kosinjski Bakovac

izvor arkod.hr