Iz povijesti Gvozdanskog
Utvrđeni grad Gvozdansko podignut je na posjedu Zrinskih te se u povijesnim izvorima prvi put spominje 1488., a kaštel 1509.
U Gvozdanskom je hrvatski ban Nikola IV. Zrinski Sigetski u 16. st. imao rudnik srebra i olova te kovnicu novca. Pod turskom okupacijom grad je bio od 1578. do 1635. da bi od 1654. bio napušten i služio kao pogranična utvrda u sustavu Vojne krajine.
Gvozdansko se spominje kao primjer stradanja hrvatskog naroda i hrabrosti u borbi protiv turskog okupatora. Opsada Gvozdanskog započela je 25. prosinca 1577. kada je Ferhad-beg ponudio braniteljima predaju, koju su oni u više navrata odbili. Branitelji su hrabro odolijevali snažnim turskim napadima u uvjetima velike studeni, nestašice hrane i streljiva. Tijekom noći s 12. na 13. siječnja 1578. ugasile su se sve vatre u utvrdi. Turci su ujutro krenuli u napad i ušavši u tvrđavu, zatekli su sve branitelje utvrde smrznute i mrtve na svojim položajima, koji su radije umrli od gladi i hladnoće, nego se predali. Ferhat-bega je zadivio taj prizor te je iz poštovanja prema junaštvu branitelja dopustio dolazak svećenika i pokop po kršćanskom obredu.
Iz kovnice novca u Gvozdanskom nešto srebrnih kovanica čuva se u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
Zanimljivosti
Svake se godine 13. siječnja organizira hodočašće u Gvozdansko na spomen žrtvama 1577.
Sedmo hodočašće bilo je održano 10. siječnja 2016. pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović.
Zrinska utvrda Gvozdansko našla je svoje mjesto u književnim i povijesnim djelima:
- Ante Tresić Pavičić, Gvozdansko, epos u 32 pjevanja, AGM, Zagreb, 2000.
- Milan Kruhek, Gvozdansko: kaštel zrinskoga srebra, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Split, 2007.
- Ivica Bednjanec, Heroji s Gvozdanskog, Večernji list, Zagreb, 2013.
Izvori
- Hrvatska: Turistički vodič, glavni urednik Josip Bilić, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998., str. 375.
- Hrvatska enciklopedija, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 2002., 4. sv.
- http://www.hkv.hr/
Kako stići do Gvozdanskog
Gvozdansko se nalazi u Sisačko-moslavačkoj županiji. Udaljeno je oko 20 km sjeverozapadno od Dvora na Uni, podno Zrinske gore. Smješteno je uz cestu Glina-Dvor, uz rječicu Žirovnica, na 171 m nm.
U mjestu, u kojemu po popisu stanovništva 2011. ima svega 44 stanovnika, nalazi se crkva sv. Filipa i Jakova iz 18. st.
Na brežuljku s desne strane rječice Žirovnice nalazi se utvrda Gvozdansko. Do nje preko potoka nema mosta. Usprkos tome što se do same utvrde teško može doći, ona se lijepo vidi s glavne ceste kroz naselje.
Kad sa zapada stignemo u Gvozdansko, kod križa i spomenika uz glavnu cestu, skrenemo s glavne ceste desno na puteljak. Prijeći ćemo dva mostića i onda idemo lijevo na livadu prema šumi gdje s lakoćom prelazimo tanahni Majdanski potok. Uzbrdica prema utvrdi Gvozdansko strma je i treba oko pola sata za njezino svladavanje.
Koordinate: 45.133433, 16.215774
Galerija fotografija
- Utvrda Zrinskih Gvozdansko je nakon turskog osvajanja 13. siječnja 1578. neprekidno izložena propadanju. Snimljeno u travnju 2007.
- Preko rječice Žirovnice nema mosta kao ni preko potoka Redžepovac i Jankovac, koji ga okružuju, stoga je teško doći na utvrdu Gozdansko. Snimljeno u kolovozu 2010.
- Mještani kažu da nije preporučljivo prići ruševinama utvrde Gvozdansko jer su obrasle u trnje i u njima se gnijezde zmije. Snimljeno u svibnju 2016.
- Na fotografiji je srebrni novac Nikole III. Zrinskoga iskovan u 16. st. u Gvozdanskom. Prikazana kovanica čuva se u Numizmatičkom odjelu Arheološkog muzeja u Zagrebu. Kovanicu je, po dopuštenju dr. sci. Tomislava Bilića, voditelja Numizmatičkog odjela Arheološkog muzeja u Zagrebu, presnimio Mario Milošević iz: Zdenko Dukat i Ivan Mirnek, Numismatic collection guide, Zagreb, 2008., ISBN: 978-953-6789-37-5.
- Naličje kovanice Zrinskih. Kovnica novca u Gvozdanskom prestala je s radom nakon smrti Nikole III. Zrinskog, oca Nikole IV. Zrinskog Sigetskog.
- Gvozdansko, crkva sv. Filipa i Jakova
- Svečanost za poginule branitelje u ratu protiv Turaka s 12. na 13. siječnja 1578. održana je 12. siječnja 2020.
- Dalibor Gakić znalački nas je poveo preko Majdanskog potoka koji utječe u rječicu Žirovnicu.
- Ekipa koja se popela na stari grad Gvozdansko.
- Nakon strmog uspona, eto nas kod utvrde Gvozdansko.
- Unutrašnjost utvrde Gvozdansko.
- Unutrašnjost utvrde Gvozdansko.
- Naš vodič Dalibor Gakić ispričao nam je o junaštvu hrvatskih branitelja u borbi protiv Turaka na Gvozdanskom
- Unutrašnjost utvrde Gvozdansko.
- Unutrašnjost utvrde Gvozdansko potvrđuje brigu lokalnih stanovnika koji ne dopuštaju da se utvrda izgubi u korovu.
- .Unutrašnjost utvrde Gvozdansko.
- Neopisiv je osjećaj sreće i domoljublja na tako značajnom povijesnom mjestu kao što je Gvozdansko. Snimljeno 12. siječnja 2020.
- Branič-kula u utvrdi Gvozdansko. Snimljeno 12. siječnja 2020.
- Polako silazimo s utvrde, ovaj put desno od nje jer je tom stranom lakše kretanje.
- Spuštanje je bilo lagano šumskim utabanim puteljkom, ali na mjestu gdje je nekada stajao drveni mostić, bilo je uzbudljivo prijeći rječicu Žirovnicu preko prevaljenih stabala.
Interaktivna karta
Topografska karta
izvor arkod.hr
Ostavite komentar