Iz povijesti Komogovine
Komogovina je selo koje je prvi put bilo zapisano 1334. kao župa Zagrebačke biskupije. U srednjem je vijeku ondje bila izgrađena utvrda, koja je kasnije bila ojačana u doba turskih osvajanja.
Kralj Matija Korvin je 1482. darovao posjed Komogovina Vuku Brankoviću. Poslije njegove smrti 1485. je Komogovinu naslijedila njegova udovica Barbara Frankopan. Nakon njezine udaje za Franju Berislavića posjed Komogovina prešao je u vlasništvo Berislavića. Kasnije je Komogovina bila u vlasništvu Banffyja pa Zrinskih.
U vrijeme turskih napada je utvrda Komogovina bila porušena i 1696. posve napuštena. U opustjelo su se područje Komogovine u 16. st. i 17. st. doseljavali pravoslavni stanovnici. Pravoslavna crkva Preobraženja Gospodnjega izgrađena je 1693.
Izvori
Kako stići do Komogovine
Komogovina je selo uz cestu koja povezuje Kostajnicu i Petrinju, u općini Donji Kukuruzari. Udaljena je 14 km sjeverozapadno od Hrvatske Kostajnice.
Na zapadnoj strani sela, nedaleko od mjesta gdje se potok Badušnica ulijeva u Sunju stoji pravoslavna crkva Preobraženja Gospodnjega.
Iznad lijeve obale potoka Badušnica uzdiže se brdo Gradina na kome se nalaze ruševine srednjovjekovnog kaštela Komogovina.
Puteljak, koji se odvaja od glavne ceste kroz Komogovinu i vodi do pravoslavne crkve, nastavlja se uz crkveno imanje dalje kroz šumu. Kod drugoga mosta potoka Badušnice odvaja se s desne strane šumska staza za ruševine kaštela Komogovina na brdu Gradina.
Koordinate: 45.299803, 16.374334
Galerija fotografija
- S glavne ceste Petrinja – Hrvatska Kostajnica na izlazu iz naselja Umetići, iza mosta preko Sunje, skreće se za Komogovinu, do koje ima oko 6 km.
- U selu Komogovina, nešto prije mosta preko rijeke Sunje, s lijeve strane se odvaja makadamski put prema pravoslavnoj crkvi Preobraženja Gospodnjega i dalje prema brdu Gradina gdje su ruševine kaštela Komogovina.
- Crkva Preobraženja Gospodnjega u Komogovini. Iza crkve teče potok Badušnica, a iznad njega izdiže se brdo Gradina, koje čuva ruševine kaštela Komogovina.
- Šumskim blatnim i uskim putem prijeći ćemo most preko potoka Badušnica te se približiti lovačkoj čeki.
- Kod drugoga mostića, jedva primjetnoga na šumskom putu, u blizini lovačke čeke, s desne strane puta, ulazimo u šumu, uz vodstvo šumara Joce Kordića.
- Nakon ulaska u šumu uspinjemo se desnom stranom potočića prema ruševinama staroga grada Komogovine, stazom „Gradski put“.
- Kad kroz mladu šumu primijetimo, na polovici visine brijega, gdje se nazire nebo, možemo si skratiti put, skretanjem sa staze i penjanjem desnom kosinom ravno ka vrhu. Pri usponu tom strminom dobro će nam doći štap.
- Na „vrhu“, tj. na valovitome hrptu brijega, pođemo desno prema krajnjoj vršnoj točki, gdje su ostatci kaštela Komogovina.
- Približavamo se mjestu kaštela na brdu Gradina.
- Na usponu nailazimo na komade kamena iz urušenih zidova kaštela Komogovina.
- Šumar Kordić svjedoči kako takvoga bijelog kamena u tome području uopće nema, već je kao građevni materijal odnekud najvjerojatnije dopremljen.
- Komad kamena koji je nekada bio dijelom zida kaštela Komogovina.
- Uspinjemo se na krajnji vršni dio brda Gradine, gdje je naše očekivanje veliko: što ćemo zateći od staroga grada Komogovine. I dalje na padini susrećemo razasuto kamenje iz utvrde.
- Slijedi razočaranje: ugledali smo ovalan ravan teren na vrhu brda Gradina bez i ijednog jedinog očuvanog djelića staroga grada Komogovine. Šumar Kordić kaže da su na tome mjestu još prije pedesetak godina stajale ruševine staroga grada Komogovina. Nažalost, do danas se od njih očuvao jedino rasuti kamen. Snimljeno u kolovozu 2016.
- Prilikom obilaska mjesta, danas nepostojeće gradine Komogovina, mjestimice smo primijetili veće odrone kamena iz nekadašnjih zidina toga starog grada.
Interaktivna karta
Topografska karta
izvor arkod.hr
Ostavite komentar