Iz povijesti Kraljeve Velike
Kraljeva Velika bila je ravničarska utvrda, glavna u obrani od Turaka u Slavoniji. Posjed se prvi put spominje 1237., a vlasnik je bio Petar Veliković, zatim su vlasnici bili ivanovci. Posjed se 1334. zove Velica Regalis. Vjerojatno je ivanovcima posjed oduzeo kralj Sigismund Luksemburški jer mu je vranski prior Ivan Paližna bio politički neprijatelj.
Kasnije je bilo više vlasnika. Ivan Banić (Banffy) je na početku rata za prijestolje između Ferdinanda i Zapolje na neko vrijeme ustupio Kraljevu Veliku Krsti Frankopanu kao ratnu bazu za borbu s protivnicima. Upravo je iz Kraljeve Velike ban Krsto Frankopan po Zapoljinoj želji sazvao 1527. sabor u Križevcima. No, nakon što je iste godine Krsto Frankopan poginuo kod Varaždina, tvrđavu i posjed Kraljeva Velika ponovo je preuzeo Banić.
Kraljevu Veliku Turci su zauzeli 1544. nakon izdaje bez borbe, kada su se seljaci sklonili u tvrđavu i svladali posadu. Zapamćeno je da je Malkoč-beg sve seljake zbog izdaje dao pogubiti.
Izvori
Kako stići do Kraljeve Velike
Kraljeva Velika seoce je nedaleko od Lipovljana, istočno od rječice Ilove, južno od autoceste Zagreb-Lipovac-Osijek.
Cestom iznad auto-ceste prijeđemo iz Lipovljana u Kraljevu Veliku. Vozimo se ravno kroz mjesto po prilici dva kilometra. Proći ćemo pored crkve sv. Antuna s lijeve strane.
Iza crkve sv. Antuna, na drugom raskrižju, skrenemo lijevo za Trebež i Puska. Zatim se vozimo oko petsto metara do putokaza za Stari grad. Na tom mjestu ostavimo auto i dalje nastavimo pješice poljskim putem. Stići ćemo do opkopa kojim je bio okružen stari grad Kraljeva Velika.
S druge strane opkopa, koji je pun vode, nekada davno stajao je stari grad Kraljeva Velika. Tu je improvizirani mostić od dvaju balvana s ogradom koji nam omogućava prijelaz na zapušten i obrastao teren, danas nepostojeće utvrde, jedne od nekad najvećih utvrda u Slavoniji u obrani od Turaka.
Mjesto nekadašnje utvrde Kraljeva Velika nije bilo teško pronaći uz pomoć mještana i činjenice da je kukuruz na oranici bio posječen.
Koordinate: 45.394154, 16.826888
Galerija fotografija
- Kad se prođe crkva sv. Antuna, na drugom raskrižju skreće se lijevo za Trebež prema mjestu, sada nepostojećeg, starog grada Velika Kraljeva.
- Kod putokaza, uz cestu za Trebež, za stari grad Kraljevu Veliku, ostavimo auto i nastavimo pješice u polje.
- Putokaz usmjerava na poljski put, koji može biti mokar i blatan, prema mjestu gdje je nekada stajala utvrda Kraljeva Velika.
- U daljini raste drveće i grmlje na mjestu stare utvrde Kraljeva Velika. Do tamo treba imati primjerenu obuću.
- Poljskim putem idemo do jarka s vodom, koji je okruživao utvrdu Kraljeva Velika, a danas je jedini vidljivi ostatak toga starog grada.
- S polja je uklonjen kukuruz pa se izdaleka lako uočava improviziran mostić na lokaciju stare Kraljeve Velike.
- Jarak koji je okruživao utvrdu i danas je pun vode te su mještani preko njega napravili mostić od balvana.
- Natpis na mostiću potvrđuje da smo stigli na pravo mjesto, mjesto nekadašnje utvrde Kraljeva Velika.
- U pozadini mostića vidi se potpuno zapušten teren gdje više nema vidljivih tragova utvrde Kraljeva Velika. Snimljeno u listopadu 2015.
- Prikazani jarak s vodom nekada je utvrdu Kraljeva Velika branio od neprijatelja. Snimljeno u listopadu 2015.
- Danas nije ostalo ništa od utvrde Kraljeve Velike, jedne od nekadašnjih najvećih utvrda na ovome području, koja je branila Slavoniju od Turaka do polovice 16. st. Snimljeno u listopadu 2015.
- Simpatičan je poziv: „Daj opet navrati“. Kad opet navratimo, nadamo se da ćemo svjedočiti o arheološkim istraživanjima, rekonstrukciji i obnovi utvrde Kraljeva Velika.
Interaktivna karta
Topografska karta
izvor arkod.hr
Žao mi je zašto u tekstu o Starom gradu nee piše imeStarog jarka,iako je dobro poznato .Imao je važno značeenje za utvrdu u dalekoj prošlosti i bio je plovan.On nije legenda ,on je postojao,živio ,a živi i danasMeni su o njemu pricale Delka,Gradina,Parnica,ali njih vise nema.ŽELjAN ih je stoljećima cuvao od poplava,na njima se žutila psenica i kukuruz, ljudi plakali i pjevali a sada se guse pod vodom i zovu u pomoc.Ja u snu lutam po tim poljima i slusam njihovo pripovjedanje o Pakri,Željnu ,Krljevi Velikoj……….i plačem zajedno s njima u snu. Živ mi bio ŽELjNE.
Ima jedan stari bunar ispod njega zlata koja vrijede niko za to nezna osim nekih mjestana Kraljeve Velike do bunara je tesko doci jer je pun vode,ispod njega se nalazi skriveni podrum