Iz povijesti Lepoglave
Ivaniš Korvin i Beatrice Frankopan bili su dobročinitelji i darovatelji pavlinskog samostana u Lepoglavi. Ivaniš je pomogao u obnovi crkve i samostana u Lepoglavi nakon turskog razaranja 1481.
U lepoglavskoj crkvi Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije pokopani su posmrtni ostatci bana Ivaniša Korvina i šestogodišnjeg Kristofora, sina Ivaniša i Beatrice Frankopan.
Ivaniš Korvin, sin kralja Matije Korvina i muž Beatrice Frankopan, umro je u trideset i drugoj godini, 12. listopada 1504. zbog ranjavanja u boju s Turcima. Po njegovoj želji pokopan je u lepoglavskoj pavlinskoj crkvi ispod glavnog oltara, a nadgrobnu ploču s likom oklopnika dao je izraditi njegov podban Ivan Gyulay.
Beatrice Frankopan i Ivaniš živjeli su u braku od 1496. Nakon Ivaniševe smrti sve je njegove posjede naslijedila njegova udovica Beatrice, pa tako i Lepoglavu.
Izvori
- Modruški zbornik, Vol.4-5 No.4-5 Siječanj 2011.
- http://www.lepoglava.hr/
- http://www.samostan-imotski.hr/
- http://www.dnevno.hr/
Kako stići do crkve i pavlinskog samostana u Lepoglavi
Pavlinsku crkvu i samostan nije teško naći u Lepoglavi zbog svojega dominantnog izgleda i položaja u tome malenom gradu.
Iz Zagreba možemo krenuti preko Sesveta, Kašine, Laza, Marije Bistrice, Zlatar Bistrice, Zlatara, Mače, Novog Golubovca, kroz usjek između padina Ivančice, Očure i stići u Lepoglavu.
Crkva Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije s pavlinskim samostanom nalazi se na Trgu I. hrvatskog sveučilišta, na ulazu u središte grada.
Koordinate: 46.209360, 16.039686
Galerija fotografija
- Pavlinski samostan i Crkva Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije u Lepoglavi. Snimljeno u srpnju 2015.
- Izgradnja crkve počela je 1400. s dolaskom pavlina u Lepoglavu, a samostan je izgrađen u razdoblju od 1650. do 1711. Pavlinski red bio je ukinut 1786. po odluci cara i kralja Josipa II.
- Crkva sv. Marije u Lepoglavi bila je zatvorena i pretvorena u skladište 1952., u vrijeme komunističke Jugoslavije.
- Unutrašnjost crkve sv. Marije u Lepoglavi sadrži bogat barokni namještaj, oltare i vrijedne freske.
- U crkvi u Lepoglavi pokopan je pavlin Ivan Belostenec, autor rječnika Gazophylacium u kojemu je prikupio hrvatske riječi svih triju narječja. Belostenec je bio suvremenik ozaljskog kulturnog kruga s Katarinom Frankopan i Petrom Zrinskim na čelu.
- Uz lijevi zid pored glavnog oltara stoji nadgrobna ploča Ivaniša Korvina. Snimljeno u svibnju 2016.
- Nadgrobnu ploču s likom ratnika u oklopu Ivanišu Korvinu dao je izraditi podban Ivan Gyulay 1505.
- Želja Ivaniša Korvina bila je da bude pokopan u pavlinskoj crkvi u Lepoglavi. Natpis ispod freske s kraljevskom krunom na latinskom spominje pokojne Ivaniša Korvina i sina mu Kristofora.
- Ispred glavnog oltara dvije su grobnice. Lijevo je grobnica Ivaniša Korvina, koji je umro u Krapini, 12. listopada 1504. u dobi od 31 godine. Uz tu je grobnicu druga, gdje je pokopan Kristofor, sin Ivaniša Korvina i Beatrice Frankopan, koji je umro kao šestogodišnji dječak, također, u Krapini 17. ožujka 1505.
- Spomenik blaženog Alojzija Stepinca postavljen je 5. prosinca 2010. uz crkvu sv. Marije u Lepoglavi.
- Uz lepoglavsku crkvu nalazi se kaznionica u kojoj je kardinal Alojzije Stepinac bio zatočen od komunističkih vlasti od 1946. do 1951.
- Reklama za Festival lepoglavske čipke što se već dvadesetak godina održava u rujnu u Lepoglavi.
Interaktivna karta
Topografska karta
izvor arkod.hr
Ostavite komentar