Iz povijesti Tržan-grada u Modrušu

Hrvatsko-ugarski kralj Bela III. dao je Modruš 1193. u nasljeđe krčkom knezu Bartolu II. Srednjovjekovni grad Modruš, opasan zidom dugačkim 1200 m, razvio se podno Tržan-grada. Ivan V. Frankopan ondje se nastanio s obitelji u drugoj polovici 14. st.

U Modrušu su se 1449. sastali sinovi pokojnog Nikole IV. Frankopana kako bi nakon očeve smrti podijelili naslijeđena dobra. Najstarijem sinu Stjepanu III. pripao je Modruš te se njegova loza počela nazivati Modruškima, a 1461. u Modruš se, uz suglasnost Pape Pija II., preselilo sjedište krbavskog biskupa.

Turci su često napadali ovo područje, a prije Krbavske bitke spalili su i opljačkali grad, stoga je Modruš bio napušten krajem 15. st. Tada je Bernardin Frankopan, sin Stjepana III., izgradio utvrdu Ogulin., a krbavsko-modruški biskup iz Modruša preselio se 1493. u Novi u Vinodolu.

Nekoliko kilometara južno od Modruša nalazio se pavlinski samostan sv. Mikule na Gvozdu koji je osnovao Ivan Anž Frankopan. Taj samostan bio je najsnažnija pavlinska zajednica u 15. st. u Hrvatskoj. Smatra se da je tu tiskana jedna od najstarijih glagoljskih knjiga Modruški urbar iz 1486.

Zanimljivost

Stari grad Modruš, Bernardin i Krsto Frankopan te Apolonija Lang spominju se u romanima „Frankopanov prsten“ danskog povjesničara umjetnosti Henryja Thodea te „Vuci“ Milutina Cihlara Nehajeva.

U Modrušu se rodila Elizabeta Frankopan 1386. Njezini roditelji, Bernardin Frankopan i Katarina Carrara, zaručili su je kao dvogodišnju djevojčicu za Fridrika II. Celjskog, koji je tada imao 24 godine. Elizabetin stric Nikola IV. Frankopan bio joj je obećao darovati 32 000 dukata za miraz. Umjesto obećanoga novca Celjski su dobili gradove Trsat, Bakar, Bribir i polovicu otoka Krka. Elizabeta je u braku s Fridrikom II. s devetnaest godina 1405. u Krškom rodila sina Ulrika II. Celjskog.

Njihov brak nije bio sretan jer je Fridrik bio okrutan, podmukao i pohlepan. Osam godina živjeli su odvojeno, a kad su se trebali pomiriti, Fridrik je u Krapini ubio Elizabetu na spavanju. Nakon toga događaja Fridrik je pobjegao u Budim, gdje ga je zaštitila njegova sestra Barbara, druga žena kralja Sigismunda Luksemburškog, dok je Elizabeta bila 1422. sahranjena u Celju.

Fridrik se kasnije oženio Veronikom Dessinitz. Njegov otac, grof Herman II. Celjski, bio je nezadovoljan tom vezom te je Veroniku proglasio vješticom i dao ju ubiti, navodno, u Velikom Taboru.

Frankopani su nakon Elizabetina ubojstva teškom mukom izborili i nazad dobili imanja, što su ih dali u miraz grofovima Celjskim.

Fridrik II. poživio je dugo, doživjevši devedeset godina.

Njegov se sin Ulrik II. oženio Katarinom Branković, bio je ubijen u Beogradu 1456. i kako nije imao potomaka, njegovom se smrću ugasila obitelj grofova Celjskih.

Izvori

  • Hrvatska: Turistički vodič, glavni urednik Josip Bilić, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998., str. 104.
  • Hrvatski biografski leksikon, 4. sv., glavni urednik Trpimir Macan, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 1998.
  • Hrvatska enciklopedija, Leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 2005., 7. sv.
  • Modruški zbornik, Vol.4-5 No.4-5 Siječanj 2011.
  • www.modrus-kcs.hr

Kako stići do Tržan-grada kod Modruša

Modruš se nalazi u južnom dijelu Karlovačke županije. Modruš je udaljen 50 km od Karlovca i nalazi se na istočnim obroncima Velike Kapele, na 670 m nm. Jozefina, povijesna cesta koja spaja Karlovac i Josipdol sa Senjom, dovest će nas do Modruša.

Nakon putokaza za Modruš s glavne, Senjske, ceste skrenut ćemo uzbrdo uz kapelu sv. Nikole, koja se nalazi tik uz glavnu prometnicu. Nakon oko dva kilometra vožnje, vijugavom uskom asfaltiranom cestom, stići ćemo u Modruš.

Tržan-grad u Modrušu smjestio se na vrhu strma stožasta brijega, 90 m iznad naselja.

Pristup ruševinama Tržan-grada moguć je iz središta mjesta gdje se lijevo, prema zapadu, odvaja put prema padini kojom se može uspeti do Tržan-grada.

Drugi pristup ruševinama Tržan-grada je strmom stazom koja se uspinje uz mjesno groblje u Modrušu iznad župne crkve Presvetog Trojstva.

Galerija fotografija

Interaktivna karta

Topografska karta

Modruš - topografska karta

izvor arkod.hr